Typy mobilních domů
První variantou jsou tzv. Mobilheimy. Jedná se o karavany či obytné domy, neboli vše co má nápravu a kola. Výhodou je, že není potřeba stavební povolení a ohlašování. Nevýhodou je, že si do Mobilheimu nemůžete nahlásit trvalé bydliště, ale pokud vlastníte jiné bydlení, můžete Mobilheim využívat například jako rekreační objekt.
Druhá varianta je dům bez kol. Tento domek je nejdříve sestaven u výrobce a poté umístěn na pozemek jeřábem. Mobilní dům bez kol může mít už základy či základové pásy. V současné době tento typ mobilních domů je jinak řešen, než třebas mobilní domy v 70. letech. Současné moderní mobilní domy jsou daleko lepší, jelikož jsou vyrobené z kvalitních materiálů, mají stálou hodnotu a jsou vyrobeny za nižší ceny. K tomu abyste mohli tento mobilní dům postavit, bude potřebovat ohlášení a poté dostanete evidenční číslo. Proto zde můžete mít i trvalé bydliště. Mobilní dům může být to správné řešení i pro vás.
Jaké jsou výhody?
Největší výhodou je jejich nízká cena, proto mnoho lidí tuto variantu bydlení si volí, jelikož v současné době jsou klasické zděné domy drahé a málo kdo si je může dovolit. Další výhodou je, že pokud potřebujete bydlet rychle, je mobilní dům správnou volbou. Výrobci často totiž mají mobilní domy na pobočce a tudíž realizace je mnohem rychlejší, než u klasických zděných domů, kde se musí čekat na stavební povolení. Výhodou u těchto domů je, že se tzv. postaví samy.
Kvalitní materiály a nízká energetická náročnost
Mobilní domy si od svého začátku prošly spousty výrobními změnami. První změnou je snižování energetické náročnosti mobilního domu. Výrobci totiž často zkoušejí nové materiály a techniky, které můžou mobilní dům ještě více vylepšit. Pokud už mobilní dům vlastníte, můžete výdaje spojené s energií snižovat. Můžete třebas zateplit střechu či přidat izolaci do podlah či do zdí.