Revize elektro se týká i prodlužovacích šňůr


Máte naplánovanou revizi elektroinstalace a nahlížíte do ceníku revizí elektro, abyste měli přesnější představu, co vás čeká? Pak byste neměli zapomínat i na kontrolu prodlužovacích a přívodních šňůr spotřebičů.

Prodlužovací šňůry – tichý zabiják

Požár zkratované šňůry – prodlužovací šňůry jsou prodloužením elektroinstalačního vodiče mimo zdivo. Rozdíl je pouze v tom, že šňůra ve zdi je chráněná omítkou, ale venku na koberci či na plovoucí podlaze ničím chráněná není. Přívodní a prodlužovací šňůry jsou velmi zranitelné a stává se, že je někdy lidé přiklopí, třeba nevědomky, nohou židle, hranou stolu či postele nebo sedací soupravy. Izolace se naruší a za příhodné situace se mohou k sobě vodiče přiblížit tak, že vznikne elektrický oblouk jako u svářečky. Ten se pak postará o zažehnutí plamene hořlavých předmětů v okolí, a jediný zkrat ve šňůře může být příčinou požáru vašeho domu.

nářadí elektrikáře

Dotek bosou nohou – také máte tendenci alespoň občas při práci na počítači či jiné činnosti u psacího stolu hrát si bosou nohou s přívodními či prodlužovacími šňůrami? Tento zlozvyk vás může stát život, protože stačí jen drobné poškození izolace kabelů a dotek bosou nohou pak zafunguje jako dokonalý vodič elektřiny. Slaný pot je velmi vodivý, proto buďte velmi opatrní a s kabely si nehrajte a nechte je také prověřit v rámci revize elektroinstalace.

elektrický kabel

Chaos ve šňůrách – prodlužovací šňůry někteří lidé kladou na podlahu bez ladu a skladu, a je jim vcelku jedno, zda se po nich někdo občas projde, nebo o ně zakopne. Šňůry se mohou octnout mezi nábytkem, kde při jeho pohybu dojde ke skřípnutí vodičů, někde se šňůra propálí od horkého povrchu, například v kuchyni, jinde může být problém při proříznutí šňůry nějakým dílenským nářadím, například kotoučovou pilou nebo úhlovou bruskou. Velmi nebezpečným jevem je také proříznutí či naseknutí šňůry elektrickou sekačkou na trávu. Nechte tedy raději prověřit všechny prodlužovací a přívodní šňůry v domácnosti i na zahradě.